Image Alt

Poradnik pogrzebowy

poradnik pogrzebowy

Osoby, które stają wobec konieczności zorganizowania uroczystości pogrzebowych, niejednokrotnie czują się niepewnie – zwłaszcza, gdy muszą podjąć się realizacji określonych procedur. Poniżej zamieszczony poradnik wyjaśnia – krok po kroku – sposoby postępowania w zależności od okoliczności zgonu.

 

Śmierć nastąpiła w domu

Jeśli do zgonu doszło w domu, rodzina powinna zawiadomić lekarza rodzinnego lub lekarza z Nocnej Opieki Lekarskiej, który wystawi kartę zgonu. Następnie można zawiadomić Zakład Pogrzebowy Gloria z Chojnowa, który przetransportuje Zmarłego do chłodni. Kolejnym krokiem jest uzyskanie aktu zgonu w USC. To zadanie mogą państwo powierzyć pracownikowi naszego zakładu Gloria. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 720 822 771.

 

Śmierć nastąpiła w szpitalu

Jeśli do zgonu doszło w szpitalu, osobą odpowiedzialną za wystawienie aktu zgonu jest lekarz dyżurujący. Wiele szpitali wyposażonych jest we własną chłodnię, w której Zmarły może przebywać do 3 dni. Po uzyskaniu aktu zgonu w USC pracownik zakładu może odebrać ciało, a następnie rozpocząć przygotowanie do uroczystości pogrzebowej. Jeśli chcą Państwo, aby Zakład Pogrzebowy Gloria zorganizował ceremonię żałobną Bliskiej Państwu osoby, prosimy o telefon. Jesteśmy dostępni przez całą dobę pod numerem 720 822 771.

Ważne dokumenty niezbędne do organizacji pogrzebu

W biurze zakładu pogrzebowego Gloria przed rozpoczęciem przygotowań do uroczystości pogrzebowych należy przedstawić komplet wymaganych dokumentów: Są to:

• karta zgonu,
• akt zgonu,
• dowód osoby zlecającej organizację pogrzebu,
• legitymację emeryta lub rencisty
• dokument potwierdzający pokrewieństwo ze Zmarłym (akt urodzenia lub małżeństwa).

 

Zasiłek pogrzebowy

Jeśli Osoba Zmarła była czynna zawodowo lub posiadała legitymację rencisty/emeryta – rodzinie organizującej pogrzeb przysługuje zasiłek pogrzebowy. Do wypłaty zasiłku niezbędne są następujące dokumenty:
• wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego
• akt zgonu
• rachunek poniesionych kosztów pogrzebu
• zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, poinformujemy o wszystkich niezbędnych dokumentach oraz udzielimy wszystkich ważnych informacji dotyczących formalności pogrzebowych.